Halep, victorie cu dublu 6-0 și calificare în sferturi la Madrid; Cum poate redeveni lider WTA Sport

Simona Halep, locul 3 în circuitul WTA, a avut o evoluție electrizantă în meciul disputat astăzi în capitala Spaniei și s-a calificat fără niciun fel de probleme în sferturile de finală ale competiției patronate de Ion Țiriac. Fostul lider mondial a trecut cu un neverosimil 6-0, 6-0 de Viktoria Kuzmova, o tânără de doar 20 de ani, care ocupă în acest moment locul 46 în lume.

Evoluția încântătoare a Simonei nu a avut nevoie decât de 44 de minute pentru a ajunge la un deznodământ cu care constănțeanca nu s-a mai întâlnit decât o singură dată în carieră.

În sferturile de finală, Simona Halep va întâlni învingătoarea întâlnirii dintre Ahleigh Barty (locul 9 WTA) – Yulia Putintseva (locul 43 WTA).

Pentru a redeveni lider în clasamentul mondial, calculele sunt simple: Simona trebuie să câștige turneul, în timp ce actualul număr 1, Naomi Osaka, să nu ajungă în semifinalele competiției.

„Nu cred că a fost cel mai bun meci al ei (al adversarei de astăzi), e un turneu mare, nu e ușor să joci în fața adversarilor de top. M-am aflat şi eu în această poziţie. Am jucat cel mai bun tenis al meu și m-am simțit foarte bine pe teren. A fost bine pentru mine, meciul a fost mai rapid (n.r. s-a jucat cu acoperișul tras). Mă ajută din punct de vedere al stilului de joc. Am dominat meciul, am simțit fiecare lovitură, sunt foarte mulțumită.”, a declarat Simona la finalul partidei.